نکانی جالب در مورد خرگوش ها

نکانی جالب در مورد خرگوش ها

در برخی از داستانهای بومی اقصی نقاط دنیا ، خرگوش ها معمولاً به دلیل رفتارهای موذیانه و گاه گیج کننده خود در هنگام بازی ، “ناقلا” خوانده می شوند.
1399/5/25
0 نظر

در برخی از داستانهای بومی اقصی نقاط دنیا ، خرگوش ها معمولاً به دلیل رفتارهای موذیانه و گاه گیج کننده خود در هنگام بازی ، “ناقلا” خوانده می شوند. علاوه بر نام مستعار آنها ، کسانی که به تازگی صاحب خرگوش شده اند، احتمالاً در مورد دوست جدید خود سؤالات بسیاری خواهند داشت. از جمله اینکه چگونه می توان تفاوت نر و ماده بودن این حیوان را تشخیص داد. پاسخ سوالات متداول خود را در ادامه خواهید یافت.
چند نژاد از این حیوان در جهان وجود دارد؟
خرگوش ها در هر شکل و اندازه ای وجود دارند و هرکدام شخصیت متمایزی دارند. دکتر جن کوامن، استاد بهداشت عمومی و دامپزشکی در کلینیک دامپزشکی گرانتس لیک در باتلر ، کنتاکی می گوید: “نزدیک به ۵۰ نژاد از نوع اهلی این حیوان وجود دارد که در اندازه ها ، شکل ها و رنگ های متعددی یافت می شوند.” علاوه بر این ، برخی از نژادها نسبت به بقیه صفات متمایزتری دارند. نژاد لایون هد، به دلیل یال بزرگ معروف است در حالی که نژاد دویچ، به دلیل الگوی سیاه و سفید بدن خود مشهور می باشد.
بلوغ حیوانات ماده و زایمان آنها
حیوانات ماده به طور معمول تا حدود یک سالگی به بلوغ نمی رسند. سن بلوغ آنها باز هم به نژادشان بستگی دارد. حیوانات در اندازه کوچکتر می توانند در حدود ۴ یا ۵ ماهگی به بلوغ برسند در حالی که حیوانات در اندازه متوسط بین ۴ تا ۶ ماه و بزرگتر ها بین ۵ تا ۸ ماه به بلوغ می رسند.
یک حیوان مادر در هنگام زایمان می تواند تا ۱۴ نوزاد به دنیا بیاورد. تعداد نوزادان در هر بار زایمان به نژاد و اندازه این حیوان بستگی دارد. حیوانات در اندازه کوچکتر ۴ یا ۵ نوزاد و اندازه های بزرگتر بین ۸ تا ۱۲ نوزاد در هر بار زایمان می زایند. کمترین تعداد نوزاد به دنیا آمده در یک بار وضع حمل تنها یک نوزاد و بیشترین تعداد ثبت شده آن ۱۸ نوزاد است!
چگونه می توانم تشخیص دهم که حیوان من نر است یا ماده؟
بر خلاف حیوانات دیگر، در این نوع حیوان، نر و ماده ممکن است تفاوت عمده ای در ظاهر نداشته باشند. تنها راه مطمئن برای تشخیص اینکه این حیوان نر یا ماده است، بررسی دستگاه تناسلی آنها است.
ماده ها ظاهری کاملاً مشخص از اندام تناسلی خود دارند و این اندام تقریباً از بدنشان بیرون زده است. دکتر کوامن می گوید: ” اندام ماده ها، یک شکل V یا شکل قله کوه دارد. ولی نرها توسط دو بیضه که در بالای دستگاه تناسلی آنها دیده می شود ، قابل تشخیص هستند.
برای کسانی که سعی در تعیین جنسیت نوزادان کمتر از چهار ماه دارند ، دکتر کریستین کابلان از خدمات دامپزشکی در هیلیارد ، اوهایو ، پیشنهاد می کند که به محل ادرار کردن حیوان، فشار ملایمی وارد کنید. او گفت ، اگر حیوان نر باشد ، آلت تناسلی بیرون می زند. حدود ۱۲ هفته بعد از تولد یک نوزاد نر، بیضه هایش پایین تر آمده و قابل رویت می گردند.
خرگوش ها چه صداهایی ایجاد می کنند؟
به گفته دکتر کابلان، این حیوانات سه نوع صدای مجزا ایجاد می کنند که هر کدام یک حالت و احساس متفاوت را توصیف می کنند. سر و صداها از ناله کردن ، تا صدای کوبش و حتی صدا از نوع خر خر کردن متغیر است.
یکی از رایج ترین صداهایی که حیوان خانگی شما ایجاد می کند ، ناله است. دکتر کابلان می افزاید: “صدای ناله یک صدای متداول است. این بدان معنی است که آنها هیجان زده یا مشتاق به چیزی هستند. یا اگر یک نر بخواهد جفت گیری کند, این صدا از او شنیده می شود”. ناله کردن نشانه ای از تحریک یا هشدار برای سایر همنوعان یا افراد نیز هست و می تواند با خراشیدن یا گاز گرفتن همراه باشد. این حیوانات وقتی احساس خطر می کنند یا مخالفت خود را نشان می دهند باز هم ناله می کنند.
هنگامی که این حیوان از شرایط و محیطش راضی است ، ممکن است با زدن دندان های خود به هم صدا در بیاورد. با این حال دکتر کابلان توصیه می کند که این کار را نباید با دندان قورچه یا بهم خوردن دندان که می تواند نشانه ای از درد یا بیماری باشد، اشتباه گرفت.
هنگامی که این حیوان ناراضی است یا از خطر احتمالی آگاه می شود ، آنها صدای خر خر تولید می کنند. دکتر کابلان ادامه می دهد: آنها وقتی شرایطی را قبول نمی کنند این صدا را از خود در می آورند که نشانه اعتراض آنهاست. آنها وقتی می ترسند یا عصبی می شوند هم خر خر می کنند. در طبیعت ، آنها خر خر می کنند تا به همنوعان خود در محدوده زندگیشان اطلاع دهند که یک شکارچی یا خطری در اطرافشان وجود دارد.
این حیوان خانگی تنها در صورت درد و وحشت، سر و صداهای بیرونی ایجاد می کند. اگر حیوان شما شروع به جیغ کشیدن کرد ، فوراً به دنبال مراقبت های پزشکی باشید زیرا این بدان معنی است که این حیوان در بحران است.
چرا خرگوش سرش را تکان می دهد و جهش های خنده دار می کند؟
این حیوانات از ابراز احساسات خود خجالت نمی کشند که یکی از برجسته ترین دلایل خوشحال بودن آنها است. آنها شادی خود را با رقصیدن و پرش در هوا نشان می دهند.
دکتر کابلان گفت: این کار نشانه نهایت خوشحالی و رضایت آنهاست. آنها در هوا می پرند و سر و بدن خود را در جهت های مخالف حرکت می دهند یا در حال دویدن ناگهان در یک مکان می ایستند.
اگرچه ممکن است این رفتار برای کسی که به تازگی صاحب یکی از این حیوانات دوست داشتنی شده باشد, کمی نگران کننده به نظر برسد، اما در واقع این یک نشانه بسیار خوب است. وقتی یک حیوان ابراز خوشحالی می کند، به این معنی است که آنها راضی و شاد هستند.
در حالی که ممکن است رفتارها و شخصیتهای این حیوانات باهوش اندکی پیچیده باشد، دانستن چگونگی درک این رفتارها نیاز به شروع جدی یک رابطه طولانی مدت دارد. با درک این واقعیت های اساسی در مورد حیوان خانگی خود، شما در مسیر پیوند طولانی با دوست جدید نرم خود می باشید.

نظرات کاربران پیرامون این مطلب

انصراف از پاسخ به کاربر